django-countries - en to af translation catalogue (192 entries)

en: Bolivia
af: Bolivië

en: United Kingdom
af: Verenigde Koninkryk

en: North Korea
af: Noord-Korea

en: South Korea
af: Suid-Korea

en: Moldova
af: Moldowa

en: Netherlands
af: Nederland

en: Russia
af: Rusland

en: Syria
af: Sirië

en: Tanzania
af: Tanzanië

en: Vietnam
af: Viëtnam

en: Czech Republic
af: Tsjeggiese Republiek

en: Falkland Islands  [Malvinas]
af: Falklandeilande

en: Macedonia
af: Masedonië

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
af: Masedonië (die voormalige Joegoslaafse Republiek van)

en: Turkey
af: Turkye

en: Tanzania, the United Republic of
af: Tanzanië (die Verenigde Republiek van)

en: Åland Islands
af: Ålandeilande

en: Albania
af: Albanië

en: Algeria
af: Algerië

en: American Samoa
af: Amerikaanse Samoa

en: Antarctica
af: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
af: Antigua en Barbuda

en: Argentina
af: Argentinië

en: Armenia
af: Armenië

en: Australia
af: Australië

en: Austria
af: Oostenryk

en: Azerbaijan
af: Azerbeidjan

en: Bahrain
af: Bahrein

en: Bangladesh
af: Bangladesj

en: Belarus
af: Wit-Rusland

en: Belgium
af: België

en: Bermuda
af: Bermunda

en: Bhutan
af: Bhoetan

en: Bolivia (Plurinational State of)
af: Bolivië (Plurinasionale Staat van)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
af: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: Bosnia and Herzegovina
af: Bosnië-Herzegowina

en: Bouvet Island
af: Bouveteiland

en: Brazil
af: Brasilië

en: British Indian Ocean Territory
af: Britse Indiese Oseaangebied

en: Bulgaria
af: Bulgarye

en: Cabo Verde
af: Kaap Verde

en: Cambodia
af: Kambodja

en: Cameroon
af: Kameroen

en: Canada
af: Kanada

en: Cayman Islands
af: Kaaimanseilande

en: Central African Republic
af: Sentraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
af: Tsjad

en: Chile
af: Chili

en: China
af: Sjina

en: Christmas Island
af: Kerseiland

en: Cocos (Keeling) Islands
af: Kokoseilande

en: Colombia
af: Kolombië

en: Comoros
af: Comore

en: Congo
af: Kongo

en: Congo (the Democratic Republic of the)
af: Kongo (die Demokratiese Republiek van die)

en: Cook Islands
af: Cookeilande

en: Côte d'Ivoire
af: Ivoorkus

en: Croatia
af: Kroasië

en: Cuba
af: Kuba

en: Cyprus
af: Siprus

en: Czechia
af: Tsjeggië

en: Denmark
af: Denemarke

en: Djibouti
af: Djiboeti

en: Dominican Republic
af: Dominikaanse Republiek

en: Egypt
af: Egipte

en: Equatorial Guinea
af: Ekwatoriaal-Guinee

en: Eritrea
af: Eritreë

en: Estonia
af: Estland

en: Eswatini
af: Swaziland

en: Ethiopia
af: Etiopië

en: Faroe Islands
af: Faroëreilande

en: Fiji
af: Fidji

en: France
af: Frankryk

en: French Guiana
af: Frans-Guyana

en: French Polynesia
af: Frans-Polinesië

en: French Southern Territories
af: Franse Suidelike Gebiede

en: Gabon
af: Gaboen

en: Gambia
af: Gambië

en: Georgia
af: Georgië

en: Germany
af: Duitsland

en: Greece
af: Griekeland

en: Greenland
af: Groenland

en: Guatemala
af: Gautemala

en: Guinea
af: Guinee

en: Guinea-Bissau
af: Guinee-Bissau

en: Haiti
af: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
af: Heard en McDonaldeilande

en: Holy See
af: Vatikaanstad

en: Hong Kong
af: Hongkong

en: Hungary
af: Hongarye

en: Iceland
af: Ysland

en: India
af: Indië

en: Indonesia
af: Indonesië

en: Iran (Islamic Republic of)
af: Iran (Islamitiese Republiek van)

en: Iraq
af: Irak

en: Ireland
af: Ierland

en: Isle of Man
af: Eiland Man

en: Italy
af: Italië

en: Jamaica
af: Jamaika

en: Jordan
af: Jordanië

en: Kazakhstan
af: Kazakstan

en: Kenya
af: Kenia

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
af: Korea (die Demokratiese Volksrepubliek van)

en: Korea (the Republic of)
af: Korea (die Republiek van)

en: Kuwait
af: Koeweit

en: Kyrgyzstan
af: Kirgisië

en: Lao People's Democratic Republic
af: Laos

en: Latvia
af: Letland

en: Lebanon
af: Libanon

en: Liberia
af: Liberië

en: Libya
af: Libië

en: Lithuania
af: Litoue

en: Luxembourg
af: Luxenburg

en: Madagascar
af: Madagaskar

en: Malaysia
af: Maleisië

en: Maldives
af: Maledive

en: Marshall Islands
af: Marshall-eilande

en: Mauritania
af: Mouritanië

en: Mexico
af: Meksiko

en: Micronesia (Federated States of)
af: Mikronesië (Gefedereerde State van)

en: Moldova (the Republic of)
af: Moldowa (die Republiek van)

en: Mongolia
af: Mongolië

en: Morocco
af: Marokko

en: Mozambique
af: Mosambiek

en: Myanmar
af: Mianmar

en: Namibia
af: Namibië

en: Nauru
af: Naoeroe

en: New Caledonia
af: Nieu-Kaledonië

en: New Zealand
af: Nieu-Seeland

en: Nigeria
af: Nigerië

en: Norfolk Island
af: Norfolkeiland

en: North Macedonia
af: Noord-Masedonië

en: Northern Mariana Islands
af: Noordelike Marianaeilande

en: Norway
af: Noorweë

en: Palestine, State of
af: Palestina, Staat van

en: Papua New Guinea
af: Papoea-Nieu-Guinee

en: Philippines
af: Filippyne

en: Pitcairn
af: Pitcairneilande

en: Poland
af: Pole

en: Qatar
af: Katar

en: Romania
af: Roemenië

en: Russian Federation
af: Russiese Federasie

en: Saint Barthélemy
af: Sint Bartholomeus

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
af: Sint Helena, Ascension, en Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
af: Sint Kitts en Nevis

en: Saint Lucia
af: Sint Lucia

en: Saint Martin (French part)
af: Sint Martin (Franse deel)

en: Saint Pierre and Miquelon
af: Sint Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
af: Sint Vincent en die Grenadine

en: Sao Tome and Principe
af: Sao Tomé en Principe

en: Saudi Arabia
af: Saoedi-Arabië

en: Serbia
af: Serwië

en: Seychelles
af: Seychelle

en: Singapore
af: Singapoer

en: Sint Maarten (Dutch part)
af: Sint Maarten (Nederlandse deel)

en: Slovakia
af: Slowakye

en: Slovenia
af: Slowenië

en: Solomon Islands
af: Solomoneilande

en: Somalia
af: Somalië

en: South Africa
af: Suid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
af: Suid-Georgië en die Suidelike Sandwicheilande

en: South Sudan
af: Suid-Soedan

en: Spain
af: Spanje

en: Sudan
af: Soedan

en: Svalbard and Jan Mayen
af: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Sweden
af: Swede

en: Switzerland
af: Switserland

en: Syrian Arab Republic
af: Siriese Arabiese Republiek

en: Taiwan (Province of China)
af: Taiwan (Provinsie van Sjina)

en: Tajikistan
af: Tadjikistan

en: Timor-Leste
af: Oos-Timor

en: Trinidad and Tobago
af: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
af: Tunisië

en: Turkmenistan
af: Toerkmenië

en: Turks and Caicos Islands
af: Turks- en Caicoseilande

en: Tuvalu
af: Toewaloe

en: Ukraine
af: Oekraïne

en: United Arab Emirates
af: Verenigde Arabiese Emirate

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
af: Verenigde Koninkryk van Groot-Brittanje en Noord-Ierland

en: United States Minor Outlying Islands
af: Verenigde State van Amerika se klein afgeleë eilande

en: United States of America
af: Verenigde State van Amerika

en: Uzbekistan
af: Oesbekistan

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
af: Venezuela (Bolivariaanse Republiek van)

en: Viet Nam
af: Viëtnam

en: Virgin Islands (British)
af: Maagde-eilande (Brits)

en: Virgin Islands (U.S.)
af: Maagde-eilande (VSA)

en: Wallis and Futuna
af: Wallis en Futuna

en: Western Sahara
af: Wes-Sahara

en: Yemen
af: Jemen

en: Zambia
af: Zambië

en: Country
af: Land

en: All
af: Almal
