django-countries - en to da translation catalogue (139 entries)

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Russia
da: Rusland

en: Syria
da: Syrien

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
da: Makedonien (den tidligere jugoslaviske republik)

en: Tanzania, the United Republic of
da: Tanzania, den forenede republik

en: Falkland Islands  [Malvinas]
da: Falklandsøerne

en: Åland Islands
da: Ålandsøerne

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bolivia (Plurinational State of)
da: Bolivia

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
da: Bonaire, Sint Eustatius og Saba

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Brazil
da: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
da: Britisk territorium i det indiske ocean

en: Brunei Darussalam
da: Brunei

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cabo Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

en: China
da: Kina

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne

en: Comoros
da: Comorerne

en: Congo (the Democratic Republic of the)
da: Congo (Den Demokratiske Republik)

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Croatia
da: Kroatien

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czechia
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

en: Egypt
da: Egypten

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Eswatini
da: Swaziland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da: Franske Sydlige og Antarktiske Territorier

en: Georgia
da: Georgien

en: Germany
da: Tyskland

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard Island og McDonald Islands

en: Holy See
da: Vatikanstaten

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iran (Islamic Republic of)
da: Iran (Den Islamiske Republik)

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
da: Nordkorea

en: Korea (the Republic of)
da: Sydkorea

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
da: Laos

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Libya
da: Libyen

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia (Federated States of)
da: Mikronesien

en: Moldova (the Republic of)
da: Moldova

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Holland

en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

en: North Macedonia
da: Nordmakedonien

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Palestine, State of
da: Palæstina

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Poland
da: Polen

en: Romania
da: Rumænien

en: Russian Federation
da: Rusland

en: Saint Barthélemy
da: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
da: Saint Helena, Ascension og Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Martin (French part)
da: Saint-Martin (fransk)

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint-Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Serbia
da: Serbien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Sint Maarten (Dutch part)
da: Sint Maarten (hollandsk)

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og South Sandwich Islands

en: South Sudan
da: Sydsudan

en: Spain
da: Spanien

en: Suriname
da: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
da: Syrien

en: Taiwan (Province of China)
da: Taiwan

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Timor-Leste
da: Østtimor

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Türkiye
da: Tyrkiet

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
da: Storbritannien og Nordirland

en: United States Minor Outlying Islands
da: USA's ydre småøer

en: United States of America
da: USA

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
da: Venezuela

en: Viet Nam
da: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
da: Britiske Jomfruøer

en: Virgin Islands (U.S.)
da: Amerikanske Jomfruøer

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futuna

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Country
da: Land

en: All
da: Alle
