django-countries - en to hr translation catalogue (211 entries)

en: Brunei
hr: Brunej

en: Bolivia
hr: Bolivija

en: United Kingdom
hr: Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske

en: North Korea
hr: Demokratska Narodna Republika Koreja

en: South Korea
hr: Republika Koreja

en: Moldova
hr: Moldavija

en: Russia
hr: Rusija

en: Syria
hr: Sirija

en: Taiwan
hr: Tajvan

en: Tanzania
hr: Tanzanija

en: Vietnam
hr: Vijetnam

en: Czech Republic
hr: Češka

en: Macedonia
hr: Makedonija

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
hr: Makedonija (Bivša Jugoslavenska Republika)

en: Swaziland
hr: Svazi

en: Falkland Islands  [Malvinas]
hr: Falklandski otoci [Malvinas]

en: Afghanistan
hr: Afganistan

en: Åland Islands
hr: Ålandski otoci

en: Albania
hr: Albanija

en: Algeria
hr: Alžir

en: American Samoa
hr: Američka Samoa

en: Antarctica
hr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
hr: Antigua i Barbuda

en: Armenia
hr: Armenija

en: Australia
hr: Australija

en: Austria
hr: Austrija

en: Azerbaijan
hr: Azerbajdžan

en: Bahamas
hr: Bahami

en: Bahrain
hr: Bahrein

en: Bangladesh
hr: Bangladeš

en: Belarus
hr: Bjelorusija

en: Belgium
hr: Belgija

en: Bermuda
hr: Bermudi

en: Bhutan
hr: Butan

en: Bolivia (Plurinational State of)
hr: Bolivija (Višenacionalna država)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
hr: Bonaire, Sveti Eustahije i Saba

en: Bosnia and Herzegovina
hr: Bosna i Hercegovina

en: Botswana
hr: Bocvana

en: Bouvet Island
hr: Otok Bouvet

en: British Indian Ocean Territory
hr: Britanski Indijskooceanski teritorij

en: Brunei Darussalam
hr: Brunei

en: Bulgaria
hr: Bugarska

en: Cabo Verde
hr: Zelenortska Republika

en: Cambodia
hr: Kambodža

en: Cameroon
hr: Kamerun

en: Canada
hr: Kanada

en: Cayman Islands
hr: Kajmanski otoci

en: Central African Republic
hr: Srednjoafrička Republika

en: Chad
hr: Čad

en: Chile
hr: Čile

en: China
hr: Kina

en: Christmas Island
hr: Božićni otok

en: Cocos (Keeling) Islands
hr: Kokosovi otoci

en: Colombia
hr: Kolumbija

en: Comoros
hr: Komori

en: Congo
hr: Kongo

en: Congo (the Democratic Republic of the)
hr: Kongo (Demokratska Republika)

en: Cook Islands
hr: Cookovo Otočje

en: Costa Rica
hr: Kostarika

en: Côte d'Ivoire
hr: Obala Bjelokosti

en: Croatia
hr: Hrvatska

en: Cuba
hr: Kuba

en: Cyprus
hr: Cipar

en: Czechia
hr: Češka

en: Denmark
hr: Danska

en: Djibouti
hr: Džibuti

en: Dominica
hr: Dominika

en: Dominican Republic
hr: Dominikanska Republika

en: Ecuador
hr: Ekvador

en: Egypt
hr: Egipat

en: El Salvador
hr: Salvador

en: Equatorial Guinea
hr: Ekvatorska Gvineja

en: Eritrea
hr: Eritreja

en: Estonia
hr: Estonija

en: Ethiopia
hr: Etiopija

en: Falkland Islands (Malvinas)
hr: Falklandski otoci

en: Faroe Islands
hr: Ferojski (Ovčji) otoci

en: Fiji
hr: Fidži

en: Finland
hr: Finska

en: France
hr: Francuska

en: French Guiana
hr: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
hr: Francuska Polinezija

en: French Southern Territories
hr: Francuski južni i antarktički teritoriji

en: Gambia
hr: Gambija

en: Georgia
hr: Gruzija

en: Germany
hr: Njemačka

en: Ghana
hr: Gana

en: Greece
hr: Grčka

en: Greenland
hr: Grenland

en: Guadeloupe
hr: Gvadalupa

en: Guatemala
hr: Gvatemala

en: Guinea
hr: Gvineja

en: Guinea-Bissau
hr: Gvineja Bissau

en: Guyana
hr: Gvajana

en: Heard Island and McDonald Islands
hr: Otok Heard i otočje McDonald

en: Holy See
hr: Vatikan

en: Hungary
hr: Mađarska

en: Iceland
hr: Island

en: India
hr: Indija

en: Indonesia
hr: Indonezija

en: Iran (Islamic Republic of)
hr: Iran (Islamska Republika)

en: Iraq
hr: Irak

en: Ireland
hr: Irska

en: Isle of Man
hr: Otok Man

en: Israel
hr: Izrael

en: Italy
hr: Italija

en: Jamaica
hr: Jamajka

en: Kazakhstan
hr: Kazahstan

en: Kenya
hr: Kenija

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
hr: Koreja (Demokratska Narodna Republika)

en: Korea (the Republic of)
hr: Koreja (Republika)

en: Kuwait
hr: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
hr: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
hr: Laos

en: Latvia
hr: Latvija (Letonija)

en: Lebanon
hr: Libanon

en: Lesotho
hr: Lesoto

en: Liberia
hr: Liberija

en: Libya
hr: Libija

en: Liechtenstein
hr: Lihtenštajn

en: Lithuania
hr: Litva

en: Luxembourg
hr: Luksemburg

en: Macao
hr: Makao

en: Madagascar
hr: Madagaskar

en: Malawi
hr: Malavi

en: Malaysia
hr: Malezija

en: Maldives
hr: Maldivi

en: Marshall Islands
hr: Marshallovi Otoci

en: Martinique
hr: Martinik

en: Mauritania
hr: Mauritanija

en: Mauritius
hr: Mauricijus

en: Mexico
hr: Meksiko

en: Micronesia (Federated States of)
hr: Mikronezija (Savezne Države)

en: Moldova (the Republic of)
hr: Moldavija

en: Monaco
hr: Monako

en: Mongolia
hr: Mongolija

en: Montenegro
hr: Crna Gora

en: Morocco
hr: Maroko

en: Mozambique
hr: Mozambik

en: Myanmar
hr: Mjanmar (Burma)

en: Namibia
hr: Namibija

en: Netherlands
hr: Nizozemska

en: New Caledonia
hr: Nova Kaledonija

en: New Zealand
hr: Novi Zeland

en: Nicaragua
hr: Nikaragva

en: Nigeria
hr: Nigerija

en: Norfolk Island
hr: Otok Norfolk

en: Northern Mariana Islands
hr: Sjevernomarijanski otoci

en: Norway
hr: Norveška

en: Palestine, State of
hr: Palestina, Država

en: Papua New Guinea
hr: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
hr: Paragvaj

en: Philippines
hr: Filipini

en: Poland
hr: Poljska

en: Puerto Rico
hr: Portoriko

en: Qatar
hr: Katar

en: Romania
hr: Rumunjska

en: Russian Federation
hr: Ruska Federacija

en: Rwanda
hr: Ruanda

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hr: Sveta Helena, Ascension i Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
hr: Sveti Kristofor i Nevis

en: Saint Lucia
hr: Sveta Lucija

en: Saint Martin (French part)
hr: Sveti Martin (Francuski dio)

en: Saint Pierre and Miquelon
hr: Sveti Petar i Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hr: Sveti Vincent i Grenadini

en: Sao Tome and Principe
hr: Sveti Toma i Prinsipe

en: Saudi Arabia
hr: Saudijska Arabija

en: Serbia
hr: Srbija

en: Seychelles
hr: Sejšeli

en: Sierra Leone
hr: Sijera Leone

en: Singapore
hr: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
hr: Sveti Martin (Nizozemski dio)

en: Slovakia
hr: Slovačka

en: Slovenia
hr: Slovenija

en: Solomon Islands
hr: Salomonski Otoci

en: Somalia
hr: Somalija

en: South Africa
hr: Južnoafrička Republika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hr: Južna Georgija i otočje Južni Sandwich

en: South Sudan
hr: Južni Sudan

en: Spain
hr: Španjolska

en: Sri Lanka
hr: Šri Lanka

en: Suriname
hr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
hr: Svalbard i Jan Mayen

en: Sweden
hr: Švedska

en: Switzerland
hr: Švicarska

en: Syrian Arab Republic
hr: Sirija

en: Taiwan (Province of China)
hr: Tajvan (Kineska Provincija)

en: Tajikistan
hr: Tadžikistan

en: Thailand
hr: Tajland

en: Timor-Leste
hr: Istočni Timor

en: Trinidad and Tobago
hr: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
hr: Tunis

en: Türkiye
hr: Turska

en: Turks and Caicos Islands
hr: Otoci Turks i Caicos

en: Ukraine
hr: Ukrajina

en: United Arab Emirates
hr: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
hr: Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske

en: United States Minor Outlying Islands
hr: Mali udaljeni otoci SAD-a

en: United States of America
hr: Sjedinjene Američke Države

en: Uruguay
hr: Urugvaj

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
hr: Venezuela (Bolivarijanska Republika)

en: Viet Nam
hr: Vijetnam

en: Virgin Islands (British)
hr: Djevičanski otoci (Britanski)

en: Virgin Islands (U.S.)
hr: Djevičanski otoci (Američki)

en: Wallis and Futuna
hr: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
hr: Zapadna Sahara

en: Yemen
hr: Jemen

en: Zambia
hr: Zambija

en: Zimbabwe
hr: Zimbabve

en: Country
hr: Država

en: All
hr: Sve
