django-countries - en to ja translation catalogue (270 entries)

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: Iran
ja: イラン

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: South Korea
ja: 韓国

en: Laos
ja: ラオス

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Russia
ja: ロシア

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
ja: マケドニア(旧ユーゴスラビア共和国)

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Tanzania, the United Republic of
ja: タンザニア 連合共和国

en: Falkland Islands  [Malvinas]
ja: フォークランド [マルビナス] 諸島

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Åland Islands
ja: オーランド諸島

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米領サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ諸島

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia (Plurinational State of)
ja: ボリビア

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ja: ボネール、シント・ユースタティウスおよびサバ

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルエスサラーム

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Cabo Verde
ja: カーボベルデ

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ

en: Chad
ja: チャド

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Congo (the Democratic Republic of the)
ja: コンゴ(民主共和国)

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Curaçao
ja: キュラソー

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czechia
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Eswatini
ja: エスワティニ

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド (マルビナス) 諸島

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fiji
ja: フィジー

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギニア

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方地域

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Germany
ja: ドイツ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島およびマクドナルド島

en: Holy See
ja: バチカン市国

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iran (Islamic Republic of)
ja: イラン(イスラム共和国)

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
ja: 北朝鮮(朝鮮民主主義人民共和国)

en: Korea (the Republic of)
ja: 韓国(大韓民国)

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

en: Macao
ja: マカオ

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルジブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia (Federated States of)
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova (the Republic of)
ja: モルドバ(共和国)

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: North Macedonia
ja: 北マケドニア

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestine, State of
ja: パレスチナ自治州

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Réunion
ja: レユニオン

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Barthélemy
ja: セント・バーソロミュー島

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ja: セントヘレナ・アセンションおよびトリスタンダクーニャ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス連邦

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin (French part)
ja: セント・マーチン(フランス領)

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Sint Maarten (Dutch part)
ja: セント・マーチン(オランダ領)

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア・アラブ共和国

en: Taiwan (Province of China)
ja: 台湾(中華民国)

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Thailand
ja: タイ

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Türkiye
ja: トルコ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ja: イギリス

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 合衆国領有小離島

en: United States of America
ja: アメリカ合衆国

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
ja: ベネズエラ(ボリバル共和国)

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Virgin Islands (British)
ja: ヴァージン諸島(イギリス領)

en: Virgin Islands (U.S.)
ja: ヴァージン諸島(アメリカ領)

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリス・フツナ

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Country
ja: 国家

en: All
ja: すべて
