django-countries - en to vi translation catalogue (134 entries)

en: United Kingdom
vi: Vương quốc Anh

en: North Korea
vi: Bắc Triều Tiên

en: South Korea
vi: Hàn Quốc

en: Laos
vi: Lào

en: Moldova
vi: Mô-đô-va

en: Russia
vi: Nga

en: Taiwan
vi: Đài Loan

en: Vietnam
vi: Việt Nam

en: Czech Republic
vi: Cộng hòa Séc

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
vi: Macedonia (Cộng hòa Nam Tư cũ)

en: Tanzania, the United Republic of
vi: Tanzania, Cộng hòa Thống nhất

en: Falkland Islands  [Malvinas]
vi: Quần đảo Falkland [Malvinas]

en: Åland Islands
vi: Quần đảo Åland

en: American Samoa
vi: Samoa thuộc Mỹ

en: Angola
vi: Ăng-gô-la

en: Antarctica
vi: Nam Cực

en: Antigua and Barbuda
vi: Antigua và Barbuda

en: Australia
vi: Úc

en: Austria
vi: Áo

en: Bahamas
vi: Bahama

en: Belarus
vi: Bêlarut

en: Belgium
vi: Bỉ

en: Benin
vi: Bénin

en: Bolivia (Plurinational State of)
vi: Bolivia (Nhà nước đa quốc gia)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
vi: Bonaire, Sint Eustatius và Saba

en: Bosnia and Herzegovina
vi: Bosnia và Herzegovina

en: Bouvet Island
vi: Đảo Bouvet

en: British Indian Ocean Territory
vi: Lãnh thổ Ấn Độ Dương thuộc Anh

en: Cambodia
vi: Campuchia

en: Cayman Islands
vi: Quần đảo Cayman

en: Central African Republic
vi: Cộng hòa Trung Phi

en: Chad
vi: Tchad

en: Chile
vi: Chilê

en: China
vi: Trung Quốc

en: Christmas Island
vi: Đảo Giáng Sinh

en: Cocos (Keeling) Islands
vi: Quần đảo Cocos (Keeling)

en: Congo
vi: Công-gô

en: Congo (the Democratic Republic of the)
vi: Congo (Cộng hòa Dân chủ)

en: Cook Islands
vi: Quần đảo Cook

en: Cyprus
vi: Síp

en: Czechia
vi: Séc

en: Denmark
vi: Đan Mạch

en: Dominican Republic
vi: Cộng hòa Dominica

en: Egypt
vi: Ai Cập

en: Equatorial Guinea
vi: Guinea Xích đạo

en: Eswatini
vi: Tiếng Swaziland

en: Falkland Islands (Malvinas)
vi: Quần đảo Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
vi: Quần đảo Faroe

en: Finland
vi: Phần Lan

en: France
vi: Pháp

en: French Guiana
vi: Guiana thuộc Pháp

en: French Polynesia
vi: Polynesia thuộc Pháp

en: French Southern Territories
vi: Lãnh thổ phía Nam thuộc Pháp

en: Germany
vi: Đức

en: Greece
vi: Hy Lạp

en: Heard Island and McDonald Islands
vi: Đảo Heard và Quần đảo McDonald

en: Holy See
vi: Tòa Thánh

en: Hong Kong
vi: Hồng Kông

en: Iceland
vi: Ai-len

en: India
vi: Ấn Độ

en: Iran (Islamic Republic of)
vi: Iran (Cộng hòa Hồi giáo)

en: Ireland
vi: Ai-len

en: Isle of Man
vi: Đảo Man

en: Italy
vi: Ý

en: Japan
vi: Nhật Bản

en: Jersey
vi: Áo

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
vi: Hàn Quốc (Cộng hòa Dân chủ Nhân dân)

en: Korea (the Republic of)
vi: Hàn Quốc (Cộng hòa)

en: Lao People's Democratic Republic
vi: Cộng hòa Dân chủ Nhân dân Lào

en: Lebanon
vi: Liban

en: Libya
vi: Lybia

en: Lithuania
vi: Litva

en: Macao
vi: Ma Cao

en: Malawi
vi: Ma-la-uy

en: Marshall Islands
vi: Quần đảo Marshall

en: Mauritania
vi: Mauritanie

en: Micronesia (Federated States of)
vi: Micronesia (Liên bang)

en: Moldova (the Republic of)
vi: Moldova (Cộng hòa)

en: Mongolia
vi: Mông Cổ

en: Morocco
vi: Maroc

en: Netherlands
vi: Hà Lan

en: New Caledonia
vi: Tân Caledonia

en: Niger
vi: Nigeria

en: Norfolk Island
vi: Đảo Norfolk

en: North Macedonia
vi: Bắc Macedonia

en: Northern Mariana Islands
vi: Quần đảo Bắc Mariana

en: Norway
vi: Na Uy

en: Oman
vi: Ô-man

en: Palestine, State of
vi: Palestine, Bang

en: Poland
vi: Ba Lan

en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

en: Réunion
vi: Đoàn tụ

en: Romania
vi: România

en: Russian Federation
vi: Liên bang Nga

en: Saint Barthélemy
vi: Thánh Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
vi: Thánh Helena, Thăng thiên và Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
vi: Saint Kitts và Nevis

en: Saint Lucia
vi: Thánh Lucia

en: Saint Martin (French part)
vi: Saint Martin (phần tiếng Pháp)

en: Saint Pierre and Miquelon
vi: Saint Pierre và Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi: Saint Vincent và Grenadines

en: Sao Tome and Principe
vi: Sao Tome và Principe

en: Saudi Arabia
vi: Ả Rập Saudi

en: Senegal
vi: Sénégal

en: Sint Maarten (Dutch part)
vi: Sint Maarten (phần Hà Lan)

en: Solomon Islands
vi: Quần đảo Solomon

en: Somalia
vi: Somali

en: South Africa
vi: Nam Phi

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
vi: Nam Georgia và Quần đảo Nam Sandwich

en: South Sudan
vi: Nam Sudan

en: Spain
vi: Tây Ban Nha

en: Svalbard and Jan Mayen
vi: Svalbard và Jan Mayen

en: Sweden
vi: Thụy Điển

en: Switzerland
vi: Thụy Sĩ

en: Syrian Arab Republic
vi: Cộng hòa Ả Rập Syria

en: Taiwan (Province of China)
vi: Đài Loan (Tỉnh Trung Quốc)

en: Thailand
vi: Thái Lan

en: Trinidad and Tobago
vi: Trinidad và Tobago

en: Turkey
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turks and Caicos Islands
vi: Quần đảo Thổ Nhĩ Kỳ và Caicos

en: Ukraine
vi: Ukraina

en: United Arab Emirates
vi: Các tiểu vương quốc Ả Rập thống nhất

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
vi: Vương quốc Liên hiệp Anh và Bắc Ireland

en: United States Minor Outlying Islands
vi: Quần đảo xa xôi nhỏ của Hoa Kỳ

en: United States of America
vi: Hợp chủng quốc Hoa Kỳ

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
vi: Venezuela (Cộng hòa Bolivar)

en: Viet Nam
vi: Việt Nam

en: Virgin Islands (British)
vi: Quần đảo Virgin (Anh)

en: Virgin Islands (U.S.)
vi: Quần đảo Virgin (Mỹ)

en: Wallis and Futuna
vi: Wallis và Futuna

en: Western Sahara
vi: Tây Sahara

en: Yemen
vi: Yêmen

en: Country
vi: Quốc gia

en: All
vi: Tất cả
